County’s top 50 boys athletes revealed

County's top 50 boys athletes revealed

These athletes cover all points of Oakland County with a common thread of competitive performances.

Top 50 Boys Track and Field Athletes

1. Joshuwa Holloman, Avondale – Going for third straight state 100-meter dash title

2. Ben Hill, Royal Oak – A leader among distance racers with an artistic flair

3. Ryan Robinson, Waterford Mott – His conditioning has evolved into college-style distance workouts

4. Cody Stemple, Lakeland – Could become third area jumper to clear seven-feet in the high jump

5. Kunal Tangri, Troy – Has state scoring potential from the 800 to the 3,200

6. Connor Bandel, Oxford – Could be area's best combo shot put-discus thrower

7. Merrick Canada, Clarkston – Has been the Wolves' top long jumper nearly three seasons

8. Tyler Cochran, Orchard Lake St. Mary's – All-stater could dip under 49 seconds in 400

9. Michael Ojemudia, Farmington Hills Harrison – Placed seventh at the state finals last year in 110-meter hurdles

10. Marvin White, Oak Park – Has speed for relays and springs for jumps

11. Devin McLeod, Southfield – Was state finalist in the 100-meter dash last year

12. Vonn Pallett, Farmington – Uses leverage from long, lean body in the throws

13. Cherrard Cohen, Birmingham Groves – Has an eye on the state 100 dash finals this season

14. Cody Patterson, Walled Lake Central – Big and strong, he keeps up tradition of elite Viking throwers

15. Matt Falcon, Southfield – Likely to have breakout season in the sprints

16. Iwarri Smith, Farmington Hills Harrison – If he perfects his start, he'll blaze even faster

17. Nick Burkhalter, South Lyon – Continues climbing highter heights in pole vault

18. Nick Krumm, Walled Lake Central – Has experience, leadership and determination for hurdles and relays

19. Danotiss Smith, Waterford Kettering – Rocket acceleration in sprints makes him a factor in any race

20. Parker Krupic, Walled Lake Central – Was Oakland County runnerup in pole vault last season

21. Chiebuka Onwuzurike, Brother Rice – Has speed to make it to the state finals

22. Cameron Cooper, Oak Park – Only a sophomore but can run with anybody in middle distances

23. Nathan Mylenek, Pontiac Notre Dame Prep – Already has a state title in the 3,200, but won't settle for just one

24. Joost Plaetinck, Novi – Continues building a strong distance resume

25.John Witkowski, Walled Lake Western – Aims to close out his high school career in the state 400 finals

26. Sheldon Drake, Lake Orion – Was county freshman meet titlist and OAA Red champ in the 200

27. Grant Henley, Clarkston – County meet runnerup in 3,200 last year

28. Andrew Lorant, Lake Orion – Closing in on state's elite middle distance runners

29. Eric Braun, Berkley – Prime-time sprinter does his best in big meets

30. Nate Hall, Novi – Will deliver in middle distances when called upon

31. Nolan Eriksen, Clarkston – Now bigger and stronger, a threat to score in any meet from short sprints to long sprints

32. John Penington, Brother Rice – Has been a solid distance runner nearly four seasons

33. Gianni Wile, Brother Rice – Fearless front-runner not afraid to take the pace

34. Brian Agomouh, Orchard Lake St. Mary's – Throwing the discus farther and farther each year

35. Sean Noone, Milford – Has at least one great race remaining before leaving high school

36. Kyle Miller, Waterford Mott – Moving up on the scale of area's top hurdlers

37. Ross Moore, Orchard Lake St. Mary's – His speed and experience will propel the Eaglets

38. Christopher Jackson, Detroit Country Day – Could challenge for area supremacy in the high hurdles

39. Kyle Thomas, Walled Lake Western – Will really show his speed in the sprints this year

40. Chris Cliff, Walled Lake Northern – Has been a big-time sprint contributor for Knights since his freshman season

41. Jacob Netschke, Waterford Kettering – Has already cleared 6-4 outdoors in the high jump

42. Bogdan Grymut, Waterford Mott – Anxious to see if he can sprint with the area's best

43. Nate Frasier, Holly – The Bronchos' main threat in the 3,200

44. Kyle Repetto, Rochester – Looking for a state-qualifying berth in distance races

45. James Weekley, Farmington Hills Harrison – Has been team's top distance runner since his freshman season

46. Ben Washington, Walled Lake Northern – Adds experience and speed to Knights' relays

47. Jack Halpin, Birmingham Seaholm – Showing more promise as an efficient distance runner

48. Andrew Ellicott, Troy – Could be the fastest athlete on the Colts' team

49. Lance Dunbar, Rochester Adams – Could be one of the Highlanders' major scorers in throws

50. Alex Skender, Birmingham Seaholm – Will push the pedal to the medal in the 3,200 this year (MIPrepZone.com, April 20, 2015)

INQUIRE
ND Athletics